15 خاصیت غنچه گل محمدی،این عطراگین زیبا

خواص غنچه گل محمدی
در این مقاله می خواهیم در مورد خواص غنچه گل محمدی یا همان (گل گلاب) ،مشخصات،زیستگاه و همچنین تاثیرات آن بر بدن ما که بسیار با ارزش و پرخاصیت است به طور کامل و جامع اطلاعاتی در اختیار شما قرار دهیم . پس تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید. آنچه در این مقاله می خوانید
  • مشخصات گل محمدی ( گل گلاب )
  • زیستگاه و پیشینه گل گلاب
  • انواع غنچه گل محمدی
  • طبیعت غنچه گل محمدی
  • خواص و کاربرد گل محمدی
  • زنان،بارداری و گل محمدی
  • قیمت گل محمدی

مشخصات گل محمدی | گل گلاب

این گل نوعی گل رز دورگه است که از ترکیب گل های رز گالیکا و نسترن شیرازی می باشد . از نظر گياه شناسي گل محمدي درختچه اي خاردار با ارتفاع حدود ۱.۵ تا ۲ متر با برگهای مركب شانه‌اي كه داراي۳-۵ برگچه متقابل دندانه‌دار به شكل تخم مرغ و رنگ سبز براق است. گل آن كم تا نيمه پٌر به رنگ صورتي تا صورتي- قرمز و معطر با گل آذين خوشه اي مركب يا منفرد مي باشد. کاسبرگ‌ها به تعداد ۵ عدد که حداقل سه تای آن‌ها دارای زوائد بزرگی در لبه‌ها هستند. پرچم‌ها زرد رنگ به تعداد ۱۰۰ عدد در ترکیب گل وجود دارند. این گونه رز مقاومت بالایی درمقابل کم آبی دارد و زمان گلدهي در اكثر گونه ها در بهار مي باشد. دوام گل حداکثر یک روز است و بعد از آن رنگ صورتی خوشرنگ گلبرگ‌ها به سفید می‌گراید و با نسیمی گلبرگ‌ها پرپر می شوند و می‌ریزند. خواص غنچه گل محمدی

ترکیبات غنچه گل محمدی

غنچه گل محمدی دارای ترکیباتی نظیر اسیدهای کربوکسیلیک، لینالول ، یوگنول ، سیترونلول ، فارنسول ، نرول ، ترپن ها ، میرسن کرستین ، کامفرول ویتامین C است . در عصاره روغنی این گیاه سیترونلول، گرانیول ، نرول، نونادکان ، هنیکوزان ، لینالول وجود دارد. همچنین ترکیباتی نظیر ای زوکرسیترین ،آفزلین ،کرستین جنتابیوزید در آن شناسایی می شوند .

زیستگاه و پیشینه گل محمدی

گل گلاب در آب و هوای سرد کوهستانی می روید و مناطق مورد کشت گل محمدی اغلب مناطق کوهپایه‌ای و اقالیم خشک و نیمه خشک با تابستانهای معتدل و خشک و زمستانهای سرد می‌باشد. این گل در  خاک رس شنی پرورش داده می شود، اگر چه انواع دیگر خاک ها هم مناسب این گل هستند ولی خاک رس شنی با توجه به مواد معدنی آن برای این کار مناسب تر است، رنگ گل هرچه گلبرگهای آن سرخ تر باشد، بهتر و برای گلابگیری مناسب تر است.

پیشینه

اکثر گونه های آن بومی آسیا، و بعضی گونه ها بومی اروپا، شمال آمریکا و شمال غرب آفریقا می باشند. پیشینه پرورش گل سرخ مربوط به دوران هخامنشی و در استان فارس برمی‌گردد. گفته می‌شود گل محمدی در قرن سیزدهم از سوریه به اروپا برده شده است.

گل گلاب در کدام مناطق ایران کشت میشود

در حال حاضر کشت گل محمدی در ۱۴ استان کشور صورت می‌پذیرد که مهمترین آنها استانهای کرمان، فارس، اصفهان(کاشان) و آذربایجان شرقی است و در مابقی استان ها کشت بیشتر به صورت پراکنده می باشد.
  • ایران، ترکیه، هند و افغانستان کشورهایی هستند که در بخش‌های مرتبط با گلاب‌گیری، روغن‌گیری و تولید عطر از گل محمدی در حال فعالیت میباشند.

خواص غنچه گل محمدی

انواع غنچه گل محمدی

غنچه گل محمدی لاله زار

برداشت این غنچه در فصل بهار انجام میشود رنگ این گیاه بنفش یا ارغوانی می‌باشد . ارتفاع گل‌های محمدی  لاله زار بین ۶۰ الی ۱۵۰ می‌باشد. غنچه‌های این گل  به صورت طبیعی در سایه خشک می‌شوند.گل محمدی لاله زار خواص دارویی بسیاری دارد. لاله زار يكى از شهرهاى شهرستان بردسير استان كرمان است.  به جهت ارتفاع و شرايط آب و هوايي، وکوهستانی بودن این منطقه  لاله زار يكى از مناطق مستعد كاشت و توليد گل محمدى است. غنچه گل محمدی لاله زار به جهت كيفيت و مرغوبيت بالا شهرت جهانى دارد. غنچه گل لاله زار به غنچه کرمان هم مشهور است. در ميان شهر هاى توليد كننده  غنچه گل محمدی دو شهر در رتبه  برتر قرار دارند و محصول توليدي آنها مشهورتر وبا کیفیت است و بيشتر مورد توجه می‌باشد. این دو عبارتند از: غنچه گل لایزنگان داراب استان فارس و غنچه گل لاله زار استان كرمان می باشند. شهر لایزنگان داراب  به دلیل ارگانیک بودن وکیفیت بالا یکی از شهرهای مهم تولید کننده گل محمدی است . غنچه گل لایزنگان را با نام غنچه گل داراب هم مي‌شناسند. شهرهاى لايزنگان و لاله زار عرضه كننده مرغوب ترين و با كيفيت ترين غنچه هاى گل محمدى هستند.  به ياد داشته باشيد با خريد از مراكز معتبر، محصولات با كيفيت در اختيار بگيريد. گل محمدی در صورتی که دارای کیفیت خوبی باشد، خواص خود را نمایان خواهد کرد. برای تهیه غنچه های گل محمدی مرغوب و باکیفیت و انواع دیگر گیاهان دارویی میتوانید به سایت خشکبار و عطاری سپید یاس مراجعه کنید .

غنچه گل محمدی محلی

غنچه گل محمدی محلی گیاهی معطر و زیبا به رنگ صورتی می‌باشد و منظور از محلی مناطق لایزنگان داراب و میمند می باشد. رویش گل محمدی همزمان با آغاز فصل بهار است. گل محمدی یکی از زیر مجموعه‌های گل رز محسوب می‌شود. ارتفاع این گل معمولا بین ۶۰ الی ۱۵۰ می‌باشد. غنچه‌های گل محمدی معمولا به صورت طبیعی در سایه خشک می‌شوند.گل محمدی علاوه بر زیبایی از خواص دارویی بسیاری برخوردار می‌باشد. غنچه هاى حاصل از گل محمدى در شرايط ويژه و با روش‌ ها و استاندارد هاى خاصى خشك مي شوند که رنگ، كيفيت، عطر و… خود را از دست نمى‌دهد. اين گياه به صورت عمده در شهرهاى استان فارس و اصفهان توليد مي‌شود. به جهت خشك بودن و ارتفاع  اين مناطق، گلهاى كشت شده فاقد آفت بوده  است به همين جهت است که غنچه توليد شده در ايران جزو مرغوب‌ترين و با كيفيت‌ترين غنچه هاى دنيا محسوب مي‌شود. غنچه گل محمدى خواص فراوانى دارد ، معمولاً گل محمدى به صورت پودر، گلبرگ و غنچه عرضه مي‌شود. هر كدام از اين‌ها طبع متفاوتى دارند. مثلاً گلبرگ تازه آن خاصيت ملين داشته ولي گلبرگ خشك آن قابض است. گل محمدی در صورتی که دارای کیفیت خوبی باشد، خواص خود را نمایان خواهد کرد. برای تهیه غنچه های گل محمدی مرغوب و باکیفیت و درجه یک میتوانید به سایت خشکبار و عطاری سپید یاس مراجعه کنید .

تفاوت غنچه گل محمدی لاله زار با غنچه گل محمدی محلی

غنچه گل محمدی لاله زار درشت تر و رنگ آن بنفش تر می باشد. درحالی که رنگ غنچه گل محمدی محلی به رنگ صورتی است. تفاوت غنچه گل محمدی لاله زار و لایزنگان داراب

تکثیر و عملیات کشت گل محمدی

تكثير اين گياه از طريق پاجوش، قلمه و تقسيم بوته مي‌باشد. عمليات تكثير در مرحله خواب و استراحت گياه صورت مي‌گيرد. عمده‌ترين روش تكثير از طريق پاجوشهاي ريشه‌دار صورت مي‌گيرد بدين ترتيب كه پاجوشهاي ريشه‌دار را از پايه مادري جدا كرده و پس از آماده‌سازي زمين آنرا در زمين اصلي به فاصله 4-3 متر كشت مي‌نماييم و بعد از كشت بايد بلافاصله آبياري شود. عمليات كشت در دو فصل صورت مي‌گيرد. مرحله اول اواخر پاييز بعد از خزان كردن پايه‌هاي مادري و مرحله دوم در بهار قبل از بيدار شدن پايه مادري انجام میشود.

عملیات داشت ( نگهداری از بوته گل محمدی )

عمليات داشت شامل آبياري ـ كوددهي، هرس جزيي و كلي، شخم زدن بين رديفها، مبارزه با آفات و بيماريها میشود . عمليات هرس بيشتر براي حذف شاخه هاي ضعيف و كنترل بيماري ها و آفات انجام مي شود .معمولاً ۵ تا ۶ سال بعد از كاشت درختچه هاي گل محمدي راكف بر مي كنند تا عمل جوان سازي گياه انجام شود.  

عملیات برداشت غنچه گل محمدی

گل محمدي از سال دوم شروع به گل دهي مي كند و بيشترين محصول را در سالهاي ۳ و ۴ دارد ولي از سال ششم گل ها ريز شده و مقدار محصول نيز كم مي شود. زمان برداشت از اول ارديبهشت شروع شده و در بعضي مناطق گاهي تا آخر خرداد نيز ادامه مي يابد ولي معمولاً طول دورة برداشت ۲۰ تا ۳۰ روز است. ميانگين مقدار محصول يك درختچة گل محمدي ۲ تا ۲.۵ كيلوگرم است. برداشت گل محمدي معمولاً در صبح زودانجام میشود. قسمت برداشت شده گلبرگها، نهج و قسمتي از دمبرگ مي‌باشد.

طبیعت غنچه گل محمدی

این گیاه طبیعتی گرم دارد و خواص خوراکی و درمانی بسیار زیادی دارد. عصاره گل محمدی که گلاب نامیده می‌شود نیز دارای طبیعتی گرم است که در طب سنتی مصارف فراوانی دارد. و این گل برای افرادی که دارای طبع سردی هستند پیشنهاد میشود.

خواص و کاربرد غنچه گل محمدی

از این گل ،  گلاب و اسانس وگل خشك تهيه مي‌شود كه مصارف خوراكي، دارويي و عطرسازي دارند و در صنایع غذایی ، آرایشی و بهداشتی کاربرد دارد. در صنایع غذایی برای تهیه مربا،  بستنی، حلوا ، شربت و... استفاده میشود. از گلاب و پودر گلبرگ‌های خشک‌ شده این گل، به‌عنوان یک ادویه به‌ویژه در آشپزی خاورمیانه و هند استفاده می‌شود. در صنایع بهداشتی آرایشی و داروسازی برای تهیه  پودر دندان و انواع پمادها و به عنوان خوشبو کننده به کار می رود.

روغن گل محمدی

روغن گل محمدى خاصيتى قابض، محلل، باز كننده مجارى و مسهل دارد. استفاده موضعى از گل محمدى باعث رفع سردرد، رفع بي خوابي ، تسكين درد گوش، تسكين سر درد، تسكين درد دندان مي‌شود. غنچه گل محمدى مسهل  است. گل محمدی موجب بند آوردن اسهال ، تسكين التهاب معده، بهبود زخم روده و رفع دل پيچه و دل درد مي‌شود. همچنین گلبرگ خشك شده گل محمدى تاثير زيادي در رفع استفراغ خون و كاهش خونريزي هاى شديد قاعدگى دارد. مصرف شبانه مقدار كمى از آن باعث رفع يبوست مي‌شود. غنچه گل محمدی در طب چينى هم كاربرد های فراوانى دارد. پزشك شهير ايرانى ابوعلي سينا از روغن گل محمدى در درمان بيماری هاى قلبي بهره مي‌گرفته است. قبايل سرخ پوست آمريكاي شمالي جوشانده ريشه غنچه را براى بهبود سرفه اطفال تجويز مي‌كنند و اعتقاد دارند گل محمدى حرارت كبد را كاهش مي‌دهد و باعث تحريك انرژي هاى راكد مي‌شود.

تاثیر غنچه گل محمدی برای پوست

این گل با وجود آنتی اکسیدان‌ها با رادیکال‌های آزاد مبارزه می‌کند و از طریق مبارزه با حساسیت پوستی و چربی اضافی پوست را از گرد و غبار و آلودگی پاک می‌کند. از دیگر خواص غنچه گل محمدی می‌توان به کاهش چین و چروک پوست اشاره کرد. لایه برداری پوست از دیگر خواص گل محمدی است. با مالیدن پودر گلبرگ خشک شده گل محمدی و گلاب روی جوش و آکنه می‌توانید آن‌ها را درمان کرده و از التهاب آن‌ها بکاهید.

خواص غنچه گل محمدی برای مو

غنچه گل محمدی را می‌توان در آب وان حمام و از عصاره آن میتوان به عنوان نرم کننده و همچنین عطر دهنده مناسب برای مو‌ها مورد استفاده قرار داد. برای نرم و ابریشمی شدن موها، افزایش رشد مو و کنترل چربی سر می‌توانید از ماسک گل محمدی و روغن نارگیل استفاده کنید.

خواص غنچه گل محمدی برای رفع بوی دهان

با قرقره کردن عصاره گل محمدی یا گلاب می‌توانید موجب رفع بوی بد دهان خود شوید.

مصرف غنچه گل محمدی برای کلیه و سنگ کلیه

ادرار آور بودن یکی دیگر از خواص غنچه گل محمدی است و حجم ادرار را افزایش می‌دهد. گل محمدی با توجه به افزایش ادرار موجب پیشگیری از ابتلا به سنگ کلیه و بیماری‌های کلیوی می‌شود.

تاثیر غنچه گل محمدی برای یبوست

از دیگر خواص گل گلاب این است که برای درمان یبوست می‌توان از روغن گل محمدی مصرف کرد زیرا این روغن یک ملین است. دم کرده‌ی گل سرخ یا گل محمدی حاوی مقادیر بالای فیبر و آب است که از این طریق به درمان یبوست و مشکلات و عوارض تشی از آن کمک می‌کند.

چای غنچه گل محمدی برای بی خوابی

قبل از خواب نوشیدن یک لیوان چای گل محمدی باعث کاهش استرس، آرام کردن  اعصاب و تنظیم هورمون های قلبی میشود و به مشکلات خواب و بی خوابی کمک میکند. تاثیر غنچه گل محمدی در رفع ناتوانی های جنسی غنچه گل محمدی  برای رفع ناتوانی های جنسی که منشاء آن مشکلات عصبی و افسردگی است بسیار مفید است.

 گل محمدی و تسکین بیماری آرتریت

غنچه گل محمدی با  خاصیت دیورتیک خود سبب تخلیه آب انباشته درون بافت ها می شود و نوشیدن روزانه فنجان چای گل محمدی، درد بیماری های التهابی مانند آرتریت را تسکین می دهند. اثر ضد التهابی گل محمدی با اثر داروهای NSAID برابری می کند.

غنچه گل محمدی و تقویت دستگاه ایمنی

مصرف دمنوش غنچه گل محمدی باعث افزایش سیستم ایمنی بدن میشود و از ابتلا به بیماری هایی، مثل سرماخوردگی، گلودرد و آنفولانزا جلوگیری میکند.. ویتامین C موجود در چای  این گل از ابتلا به انواع عفونت ها جلوگیری کرده و سبب درمان و تسکین گلو درد می شود و به دفع خلط سینه و گلو کمک می کند  و باعث بهبود بیماری های تنفسی میشود.

خواص غنچه گل محمدی برای مقابله با عفونت‌ها

این غنچه دارای ترکیباتی ازجمله تانن‌ها، بتاکاروتن‌ها، ویتامین‌های گروه B، بیوفلاونوئیدها، ویتامین K و پکتین‌ها است و مصرف این گیاه دارویی موجب از بین بردن عفونت و التهاب در بدن می‌شود.

خواص غنچه گل محمدی برای کبد

از دیگر خواص دمنوش گل محمدی پاکسازی کبد چرب و کیسه صفرا است.

غنچه گل محمدی و سرطان

آنتی اکسیدان ها، کاتچین ها و پلی فنل های موجود در این گل سبب محافظت از بدن در برابر آسیب رادیکال های آزاد می شود. خاصیت آنتی اکسیدانی غنچه گل محمدی سبب می شود، سلول های سرطانی بدون وارد شدن آسیب به سلول های سالم بدن از بین بروند.

غنچه گل محمدی و دیابت

غنچه گل محمدی برای بیماران دیابتی بسیار مفید است و با مصرف گل سرخ، قند خون آنها کاهش پیدا میکند.

خواص غنچه گل محمدی برای زنان و بارداری

ازجمله خواص گل محمدی برای زنان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

خواص غنچه گل محمدی برای قاعدگی

از خواص غنچه گل محمدی این است که می‌تواند موجب کاهش علائم قاعدگی از جمله درد، نفخ و گرفتگی‌های دردناک می‌شود. مصرف و نوشیدن چای گل محمدی می‌تواند موجب تنظیم قاعدگی شده و بهبود خلق و خو شود.

کاهش علائم یائسگی

کاهش علائم یائسگی از جمله گرگرفتگی یکی از خواص غنچه گل محمدی و دمنوش گل محمدی است. شما می‌توانید با مصرف  این دمنوش از علائم سخت و دشوار یائسگی بکاهید.

غنچه گل محمدی و بارداری

چای گل محمدی با داشتن مقادیر بالای ویتامین C برای خانم‌های باردار بسیار مفید است زیرا موجب تقویت سیستم ایمنی در آنها می‌شود. ویتامین C از ویتامین‌های ضروری برای رشد جنین است و موجب جذب بهتر آهن و کلسیم می‌شود. البته توصیه میشود مصرف گل محمدی در دوران بارداری زیر نظر پزشک باشد .

خواص غنچه گل محمدی بر اساس طرق استفاده

ضماد:  برای ورم مقعد، رفع جوش، التیام زخمها ( آبله)،خشک کردن زخم ها، رفع خونریزی و رطوبات رحم، رفع زگیل، ناراحتی های پوستی، رویانیدن گوشت تازه بر زخمهای عمیق، مناسب است . مالیدن: برای رفع سردرد ، چشم درد، گوش درد، تقویت دندان و لثه، ترمیم زخم های دهان،رفع بد بویی عرق و قطع عرق مناسب است . غرغره: تقویت گلو  و بینی بخور:  درمان عفونت بینی، (پولیپ) بینیش عصاره گل خشک شده: رفع رطوبات معده، درمان یبوست، رفع ضعف قلب، بند آوردن اسهال

نحوه مصرف غنچه گل محمدی

۵ الی ۱۰ دقیقه غنچه گل محمدی را به صورت تازه به چای یا آبجوش اضافه میکنیم و میگذاریم تا دم بکشد و سپس مصرف میکنیم. گلبرگ های گل محمدی را میتوانید به ماست اضافه کنید و همراه نعناء خشک و خیار به عنوان میان وعده مصرف کنید.

کالری غنچه گل محمدی 

غنچه گل محمدی تقریبا بدون کالری است که شامل مواد مغذی مثل ویتامین سی ، آهن ،کلسیم ، ویتامین A ، ویتامین E است .

توصیه ها

غنچه گل محمدی و دمنوش یا چای گل محمدی بی ضرر هستند، اما مصرف میوه گل محمدی عوارضی مانند حالت تهوع و استفراغ، اسهال، یبوست، سوزش سر دل، خستگی، بیخوابی، سردرد، گرفتگی معده و واکنش های آلرژیک میشود. به دلیل ویتامین C فراوان موجود در گل محمدی اگر بیش از حد مصرف گردد سبب ابتلا فرد به سنگ کلیه می شود.همچنین  موجب افزایش جذب آهن می شود و برای بیماران مبتلا به تالاسمی مضر است.

خرید غنچه گل محمدی

ما در این مقاله سعی کردیم در مورد گل محمدی یا گل گلاب اطلاعات مهمی در اختیار شما قرار دهیم تا بتوانید یک خرید مطمئن و باکیفیت انجام دهید. با این حال اگر به دنبال غنچه گل محمدی تازه، معطر و باکیفیت هستید می توانید به سایت خشکبار و عطاری سپیدیاس مراجعه کنید و محصول دلخواه خود را انتخاب کنید. از اینکه ما را در این مقاله همراهی نمودید کمال تشکر را داریم.

سالم پیر شو!

داشتن زندگی سالم از نظر تغذیه بسیار مهم است. در این راستا ما روزانه جهت آشنایی با خواص و فواید محصولات و همچنین آموزش آشپزی های متفاوت و متنوع در قسمت وبلاگ سایت و پیج اینستاگرام خشکبار و عطاری سپیدیاس اطلاعات مهمی در اختیار شما قرار می دهیم تا بتوانید با دانش کافی یک زندگی سالم را تجربه کنید.

اشتراک گذاری 

Email
WhatsApp
Telegram
LinkedIn
Pinterest

عناوین مقاله

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.